W co się ubrać na sesję fotograficzną. | MP_Fotografia od kuchni

W co się ubrać na sesję fotograficzną.

Dziś nietypowy wpis. Po zebraniu pewnego bagażu doświadczeń podczas swoich sesji fotograficznych postanowiłem podzielić się swoimi bardzo ogólnymi uwagami na temat tego jak powinniśmy ubrać się na sesję fotograficzną. W konsultacji z moją osobistą stylistką :) a zarazem osobą która zwizualizowała ten krótki poradnik przygotowałem kilka punktów które warto wziąć pod uwagę przygotowując się do sesji fotograficznej - czy to ze mną, czy jakiejkolwiek innej. Oczywiście poniższe uwagi odnoszą się do sesji rodzinnych a nie glamour czy fashion, czy ślubnych,  które mają zupełnie co innego na celu.

Na samym początku proponuję żeby wybrać ubrania w stylu klasycznym, ponadczasowe, które nie stracą na atrakcyjności po kilku latach. Wiadomo mody przeminą a my ciągle będziemy mieli swoje zdjęcie z dziećmi, czy narzeczonym na ścianie, które nie będą wyglądać jak z innego świata. Unikajmy bluz, koszulek, czapek z nadrukami, napisami, rysunkami, wyraźnymi logo firm, choćby były to nasze najbardziej ulubione ubrania. Robimy to z tego samego powodu jak powyżej - zdjęcia będą bardziej ponadczasowe,a dodatkowo nie będą rozpraszać oglądających. Zamiast tego warto pokusić się o wzór, jednak nie powinien przytłaczać - jeżeli jedna osoba z rodziny zakłada element z wzorem, pozostałe powinny ich unikać (w szczególności nie ubrać czegoś z zupełnie innym wzorem). Ubrania kolorystycznie powinny do siebie pasować, ale nie być takie same.
Pamiętajmy też, żeby wybrać ubrania wygodne i takie które zwykle nosimy (na rodzinnej sesji mąż ubrany w krawat którego nigdy nie nosi nie będzie wyglądał, ani czuł się naturalnie. Ważne jest też, żeby ubrać się w podobnym stylu - żona w eleganckiej sukni nie będzie dobrze wyglądała przy mężu w t-shircie. Nie należy zakładać ubrań w tym samym kolorze, jednolitych jak na przykład dżinsy i niebieska koszula. Najlepiej wymieszać kontrasty - zakładając szarą sukienkę można zaproponować mężowi jasną koszulę i ciemne spodnie. Starajmy żeby na planie nie pojawiły się osoby ubrane w takich samych zestawieniach kolorystycznych, jeśli decydujemy się na żywy kolor warto żeby kontrastował pozostałymi elementami jak na przykład jaskrawa sukienka kontrastująca ze stonowaną ciemną koszulą i jasnymi spodniami męża. Przed wyjściem warto uzgodnić wspólnie co kto założy wtedy mamy pewność, że wszystko razem będzie grało i nie pojawiamy się w koszuli w grochy z żoną ubraną w paski. 

Nie jestem zwolennikiem przesadnie pozowanych, sztucznych sesji, szczególnie jeśli chodzi o sesje dzieci, więc pamiętajmy, że taka sesja to przede wszystkim zabawa, ruch. Trzeba więc za wczasu przygotować zapasowe ubrania dla dzieci - dzieci będą zachowywały się naturalnie, bawiły, cieszyły, biegały, w takim wypadku o pobrudzenie nie trudno. Na sesji z dziećmi można ubrać dzieci w bardziej kontrastujące, żywe kolory, a rodziców w stonowane. W trakcie sesji, też tych z noworodkami czy niemowlakami musimy pamiętać, żeby od czasu do czasu uładzić dzieciom włosy.

Zimą i jesienią zwykle zakładamy ciemniejsze, bardziej stonowane kolory niż wiosną i latem. Zatem kolory "ziemne" pasują idealnie na jesień, pastelowe wiosną a kolory żywe na lato.


Warto żeby ubrania miały kilka warstw, różne tekstury, coś co można zdjąć, założyć - jeżeli mąż ma gładką koszulę, można założyć sukienkę z wyraźną strukturą - na przykład wełnianą, dodać do tego szal, słomiany kapelusz, czy też futrzarze dodatki.

Zwróćcie uwagę na to co macie na nogach zwykle jest to ostatnia rzecz o jakiej pomyślimy a poniszczone, brudne buty, czy dziurawe skarpetki nie będą ładnie wyglądały. Lepiej też zrezygnować z butów typowo sportowych.

Na sesję zabierzmy ze sobą wszelkie dodatki do stroju można dodać jakieś elementy zwracające uwagę - najlepiej żeby były związane z nami, z tematem sesji, pory roku, coś osobistego. Może to być kapelusik, krawat, piłka, wianek na włosy, czy korale - Pasujące do całej stylistyki, albo kontrastowe, które będą wybijać się na zdjęciach. Jeżeli coś nie będzie pasowało zawsze można to odłożyć i zrobić zdjęcie bez dodatku!

Mam nadzieję że ten zbiór porad pomoże Wam w decyzji jak ubrać się na sesję, a wasze sesje dzięki temu będą jeszcze bardziej udane. Zachęcam do korzystania z tablic i kopiowania do siebie, z uwzględnieniem źródła :)

Udostępnij korzystając z:

Wasze Wypowiedzi

0 komentarze :