ZK Łęczyca Urbex | MP_Fotografia od kuchni

ZK Łęczyca Urbex

Urbex nie tylko w modzie, ale jeszcze w klimatach które lubię, więc bez zastanowienia skorzystałem z możliwości jaka się pojawiła, czyli wizyty w ZK Łęczyca!.

Jak Pan Maleńczuk śpiewał "Łęczyca - więzienie dla recydywy" zbudowane na resztkach z klasztoru Dominikańskiego, który powstał pod koniec XIII. Klasztor niszczony, przebudowywany, w końcu po wygnaniu Dominikanów w 1799 stał się pruskim więzieniem. Jako więzienie przetrwał przeszło 200 lat i ostatecznie został zamknięty w 7.12.2013. Przez więzienie przewinęło się wiele znanych osób w tym mąż Marii Konopnickiej (za długi karciane), Władysław Gomułka (skąd został awansowany do KC PZPR) i Władysław Frasyniuk... Więzienie zaprojektowane na 500 osób w szczytowych momentach przyjmowało 1200 pensjonariuszy.
Dziś jest to miejsce oczekujące na nowych inwestorów, wykorzystywane jako płótno dla  artystów i jako niewątpliwa atrakcja turystyczna.

Początek, jak i cała reszta był dość surrealistyczny - do środka wpuścił i niesamowicie oprowadził przewodnik w stroju szlacheckim - Pan Henryk. (Imć Pan Henryk?...)


Miejsce uwagi na swój wyjątkowy charakter wykorzystywane było wielokrotnie jako plan zdjęciowy do takich filmów jak Papusza, Vabank,Wojenne Dziewczyny i innych.
Część więzienia posiada ciągle gotyckie sklepienia i inne ślady (np cegły) po swoim gotyckim poprzedniku. Całość dostosowana do pełnienia swojej specyficznej funkcji. Niestety gołym okiem widać zniszczenie jakich dokonał czas. Jeżeli szybko inwestor się nie znajdzie miejsce to zacznie powoli znikać z powierzchni ziemi. Na zdjęciach widać obok surowych więziennych obrazów także dzieła sztuki utworzone tu podczas festiwalu Artystycznego Myślenia Projektowego "Szaleństwa Wolności".
Zapraszam na moją foto relację:Udostępnij korzystając z:

Wasze Wypowiedzi