Lustrzane Siostry | MP_Fotografia od kuchni

Lustrzane Siostry

Już jakiś czas temu wybrałem się na sesję z lustrem :) i dwoma pięknymi, również lustrzanymi modelkami - Pauliną i Izą. Z jednej strony chciałem przygotować pracę na minikonkurs Toruńskiej Grupy Fotograficznej pod tytułem "Obraz w Obrazie", który udało nawet mi się wygrać, właśnie pierwszą z fotografii w tym poście, a z drugiej strony chciałem pokazać troszkę retro wiosnę i oczywiście efekt dwóch, a momentami trzech takich samych dziewczyn... 

Praca z dziewczynami bardzo fajnie nam szła i jestem zadowolony z efektów szczególnie, że przy okazji przetestowałem kilka swoich analogowych szkieł.
I tak niektóre z ujęć zostały zrobione przy pomocy obiektywu Cyklop 85mm F1.5 - jest to taka uboga wersja Heliosa 40-2, który nie dość że ma niezmiennie maksymalnie otwartą przysłonę, ponieważ jest to optyka do radzieckiego noktowizora, gdzie przesłon zasadniczo się nie używa  ;) Obiektyw niestety nie jest przeznaczony do fotografii (pomimo standardowego mocowania M42) i nie posiada powłok odblaskowych (albo ten egzemplarz ma je zniszczone), co powoduje że uzyskane z niego zdjęcia są dość mocno rozmyte i nie tak ostre jak można by wymagać, choć ma to w sobie pewną nostalgię. Zaletą tego szkła jest o wiele (60%) niższa cena od "pełnowartościowego" Heliosa 40-2, a także wspaniały bokeh dziedziczony z tej optyki, jednak... trzeba się nauczyć go używać... a ja jestem na początku tej podróży. Dla zainteresowanych opinia na jego temat (ang.)

Drugim ze szkieł, które testowałem był Jupiter 21M 200mm F4, czyli powoli mój ulubiony obiektyw manualny, choć przyznam, że z ręki przy mnożniku 1,5x w mojej A77 mam ogniskową 300 i dość ciężko wykonać nieporuszone zdjęcie. Jest to obiektyw dający bardzo fajną ostrość a kosztuje bardzo nieduże pieniądze.

Testowałem też Heliosa 44M-2 58mm F2, który jest chyba najtańszym z całego tego zestawienia, ale też najkrótszym, nie dającym aż takich możliwości rozmazania tła jak poprzednie, choć bokeh podobno (jeszcze się nie nauczyłem tego wykorzystywać) też jest wyjątkowo piękny w kształcie kółek...

Będę jeszcze wracał do tych szkieł i próbował dalej coś z nich wycisnąć.

Udostępnij korzystając z:

Wasze Wypowiedzi