Pali Się! | MP_Fotografia od kuchni

Pali Się!

Pod koniec zeszłego miesiąca trafiłem z aparatem do Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążku, która należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka założona została przeszło 100 lat temu!!! (dokładnie w 1917 roku - szczegóły znajdziecie na ich profilu FB)
To co mnie uderzyło to prawdziwa pasja strażaków (druhów) i ich wielka wiedza. Fajny dla mnie był też aspekt społeczny - czyli fakt, że pracownicy są ochotnikami, że jak opowiadali - sami remontowali swoją remizę, że angażują młodzież w swoje działania.


Tego dnia w remizie działo się bardzo dużo - nie dość że odbyły się zajęcia młodzieży z MDP (Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza), to jeszcze ćwiczenia druhów oraz urodziny seniora strażaka. Zupełnie nie wiedziałem czego można się w takim dniu spodziewać :) ale jestem bardzo zadowolony że mogłem się z nim zmierzyć i stworzyć krótki reportaż.
Prawie całe wydarzenie fotografowałem jednym obiektywem (35mm F1.4 Samyang) kilkukrotnie zakładałem moje stare Minolty 17-35mm i 50mm - 35tka okazała się idealnym sprzętem na taką okazję.
Jak widzicie pożar, mimo że pozorowany był prawdziwy i gaszony był tak jak w rzeczywistości.Największym szokiem dla mnie były ćwiczenia w zadymionym pomieszczeniu, gdzie druhowie szukali poszkodowanego oraz źródeł ognia... a ja próbowałem nie drobić gongu w słup remizy i jednocześnie złapać ostrość ... choć sam nie wiele widziałem :)
W trakcie ćwiczeń odbył się pozorowany wypadek samochodowy, w czasie którego szkolono z pierwszej pomocy osób poszkodowanych w wypadku.

Jak widzicie na zdjęciach jednostka używa lekkiego samochód ratownictwa technicznego - jest to samochód użyczony im z Komendy Wojewódzkiej w grudniu 2018, po tym jak we wrześniu ich wóz bojowy  uległ wypadkowi w drodze i nie nadawał się już do użytku. Jeżeli chcecie pomóc... a pomocy potrzeba im wiele, bo gmina nie jest w stanie pomóc, możecie dorzucić grosza ze swojej strony... w końcu to oni ratują nasze życie i dobytek!!! (https://pomagam.pl/ospraciazek)


PS. To ni moje pierwsze foto-spotkanie ze strażą :). Był jeszcze wcześniejszy wpis.

Udostępnij korzystając z:

Wasze Wypowiedzi